Руско вече

Дана 11.03.2016.године одржано је прво Руско вече у ОШ "Моша Пијаде" у Жагубици. Оваква манифестација је ораганизована на иницијативу наставнице руског језика, Иване Денић.

Иницијативу су подржали директор школе Снежана Николић, педагог школе Маја Зарић, наставаник информатике Владан Кнежица, наставница музичког Слађана Мирковић и наставница ликовног Марија Алексић, као и остали наставници.

На овај начин је остварена корелација међу следећим предметима: информатика, ликовна култура, музичка култура и руски језик.

Учесници су били старији основцни од петог до осмог разреда. Руско вече је било забавног и едукативног карактера.

Тема је била Масленица – руски национални празник посвећен испраћају зиме и дочеку пролећа. Масленица траје седам дана у недељи и обележава се уочи Великог поста. Деца су игром, плесом, песмом, рецитацијом и музиком приказала свих седам дана Масленице:

понедељак – дочек или сретење;
уторак – разигравање;
среда – изјелица (када зетовови одлазе код ташти на палчинке);
четвртак – разбибрига;
петак – таштине вечери (када таште одлазе код зетова на палачинке);
субота – зовино посело;
недеља – испраћај Масленице (опроштајна недеља).

Пролеће одликују топли дани и већи број сунчаних сати. Округла и топла палачинка симболизује сунце.
Гости су били просветни радници школа са територије општине Жагубица, родитељи и деца.

По завршетку су гости, а и организатори били у прилици да се друже уз палачинке. Деца су изнела позитивне утиске и пожелела да се овакве манифестације одржавају чешће у нашој школи.